Novinky

13.11.19

Již pátá konference WADA se uskutečnila od 5. do 7. listopadu v polských Katovicích za přítomnosti více než 1 500 zástupců sportovního hnutí, vládních činitelů, antidopingových organizací a v neposlední řadě i sportovců, antidopingových expertů a médií.

Do čela WADA byli zvoleni s nástupem od 1. ledna 2020:

 • Polský představitel Witold Baňka jako prezident
 • Číňanka Yang Yangová jako viceprezidentka

Oba výše zvolení nejvyšší představitelé WADA jsou bývalými vynikajícími sportovci – prezident Baňka je medailistou z šampionátů v atletice v běhu na 400 metrů a Yangová je olympijskou vítězkou v rychlobruslařském short tracku.

Konference také schválila nový Světový antidopingový kodex s platností od 1. ledna 2021, který poprvé v historii obsahuje tzv. „Athletes Anti-Doping Act“ a také závazné standardy pro vzdělávání.

30.10.19

Antidopingový výbor České republiky vydává říjnové číslo svého informačního bulletinu. K dispozici jsou i archivní čísla od roku 2006.

04.10.19

Světová antidopingová agentura WADA zveřejnila na svých webových stránkách nový seznam zakázaných látek a metod dopingu, který bude platit od 1. ledna 2020.

24.08.19

Mezinárodní olympijský výbor ve spolupráci se Světovou antidopingovou agenturou WADA zveřejnily antidopingová pravidla pro účastníky Světové zimní olympiády mládeže v Lausanne (5. až 22. ledna) a Letní olympiády v Tokiu (14. srpna až 9. září).

24.08.19

Světová antidopingová agentura zve novináře do Katovic, kde v termínu 5.–7. listopadu 2019 proběhne v pořadí již pátá konference WADA. Přihlášku lze vyplnit na webových stránkách konference.

Akce proběhne pod záštitou polského prezidenta Andrzeje Dudy.

20.06.19

Ve dnech 23. 6. až 27. 6. 2019 proběhne v Liberci a v Jablonci Olympiáda dětí a mládeže. Na jedné z největších akcí na našem území se účastníci mohou seznámit i s problematikou boje proti dopingu. Stánek Antidopingového výboru bude otevřen po celou dobu trvání a všichni zájemci o tuto problematiku jsou srdečně zváni. Součástí programu budou podpisové akce se známými sportovci, soutěžní kvíz o zajímavé ceny, možnost vyfocení u speciální fotostěny a mnoho dalšího.

Přijďte zjistit více o tom, jak soutěžit bez obav a v rámci fair play přístupu!

Podpisové akce u stánku ADV ČR

 • 25.6. od 10:00 Sandra Kleinová, tenistka
  Členka FED CUPU, členka Komise sportovců ADV ČR
 • 25.6. od 14:00 Ilona Burgrová, basketbalistka
  Mistryně ČR i Francie, 2. místo na MS, členka Komise sportovců ADV ČR
 • 26.6. od 15:00 Adam Sebastian Helcelet, desetibojař
  Mistr ČR, 2. na ME, člen Komise sportovců ADV ČR

Plakáty k akci

Pravý sportman nedopuje!
Podpisové akce se sportovci

06.06.19

Vážení,
dovolujeme si vás informovat o personální změně na pozici vedoucího Programového úseku ADV ČR.

Z pozice vedoucího odchází RNDr. Jan Chlumský, který se rozhodl pro skončení pracovního poměru ke dni 30. 6. 2019.

Pro komunikaci s ADV ČR užívejte oficiální e-mailovou adresu: info@antidoping.cz.

Děkujeme vám za spolupráci.
S přátelským pozdravem

RNDr. Miloš Vrabec
ředitel ADV ČR

06.06.19

Baňka jediným kandidátem

Polský ministr sportu a cestovního ruchu a dříve také reprezentant v atletice v běhu na 400m Witold Baňka byl navržen Světovu antidopingovou agenturou WADA na post prezidenta.

Volby proběhnou na 5. konferenci WADA v polských Katovicích od 5. do 7. listopadu letošního roku.

Současný prezident WADA sir Craig Reedie již nebude obhajovat svůj mandát.

Program konference WADA

Světová antidopingová agentura zveřejnila na svých webových stránkách program své 5. konference, která se uskuteční v polských Katovicích od 5. do 7. listopadu letošního roku.

Bude tentokrát volební a hlavním programem je schválení nového Světového antidopingového kodexu, který vejde v platnost od 1. ledna 2021. Součástí Kodexu budou nově i standardy pro oblast vzdělávání a charta sportovce.

WADA prodloužila

Světová antidopingová agentura prodloužila působení své centrály v Montrealu až do roku 2031!

Jak je známo, WADA vznikla v roce 1999 a má své hlavní sídlo v této frankofonní kanadské provincii již od roku 2002.

03.06.19

Další změny ve WADA

Světová antidopingová agentura WADA se rozhodla jmenovat na pozici ředitelky oddělení pro vzdělávání na centrále v Montrealu Britku Amandu Hudsonovou. Jedná se o bývalou šéfovou obdobného oddělení v Britské antidopingové agentuře UKAD, která pracovala na této pozici v Londýně od roku 2010.

Amanda Hudsonová dlouhodobě spolupracovala s WADA při přípravě různých seminářů a workshopů.

Je to další posílení pozice vzdělávání v boji proti dopingu.

Yang Yangová viceprezidentkou WADA?

Světová antidopingová agentura WADA doporučila nominaci na pozici své viceprezidentky dvojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslařském short tracku Yang Yangovou z Číny, která byla vybrána jako zástupkyně sportovního hnutí.

Volby nového vedení proběhnou na konferenci WADA v listopadu letošního roku v polských Katovicích.

28.05.19

V květnovém čísle tohoto populárně naučného časopisu vyšel článek pod názvem: „Svaly z prášků, svaly v prášku?“, který se zabývá zneužíváním anabolických steroidů. 

Z tohoto periodika si dovolujeme citovat: „Doménou zneužívání anabolik není jen vrcholový sport. Umělé zvýšení výkonnosti, nárůst svalů ale i sebevědomí, bez ohledu na důsledky, láká mnohé dospívající chlapce, manažery, ba i ženy ve vedoucích pozicích.“

Článek připravili naši přední odborníci v této problematice prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. a prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík.

ADV ČR poskytl text i plakát v elektronické podobě o zneužívání a vedlejších účincích anabolických steroidů, které jsou nejčastěji zjištěnou dopingovou látkou mezi sportovci.

Stránky

Česky