Publikační činnost, informační materiály, spolupráce s médii

Kromě přednáškové a osvětové činnosti vydáváme množství různých tiskovin. Tiskoviny jsou vydávány v pravidelných intervalech a reagují na vývoj boje proti dopingu na národní i mezinárodní scéně. Seznam tiskovin zahrnuje:

 • „Zakázané léky“ (každoročně),
 • kartičky „Zakázané/povolené léky“ (ob jeden rok),
 • informace pro sportovce „Sport bez dopingu“,
 • práva a povinnosti při „Dopingové kontrole“,
 • „Nebezpečí dopingu“ (ve spolupráci se Světovou antidopingovou agenturou WADA v anglické a české mutaci),
 • „Průvodce hlášením míst pobytu“ (příručka pro naše sportovce, kteří jsou v tzv. registru, aby včas a správně zadávali povinné informace),
 • samolepky: „Řekni NE DOPINGU“, v anglické mutaci: „Say NO 2 DOPING“ a také „Stop dopingu“.

Nově jsme vydali tři tiskoviny:

 • Doplňky stravy pod drobnohledem, která informuje sportovce, trenéry a další funkcionáře o nebezpečí kontaminace některých suplementů zakázanými látkami,
 • Otázky a odpovědi, jako reakci na nejčastěji kladené dotazy závodníků i celého sportovního hnutí,
 • Řízení boje proti dopingu a vysvětlení některých pojmů.

Pravidelně (jedenáctkrát ročně – červenec/srpen je dvojčíslo) vydáváme náš bulletin, ve kterém zveřejňujeme novinky a důležité informace pro sportovce z této oblasti.

Přeložili jsme anglickou verzi „ADAMS“ (Hlášení míst pobytu) do češtiny, aby naši sportovci měli usnadněnou práci i v této oblasti.

Ve spolupráci s Klubem fair play při Českém olympijském výboru jsme vydali společně skládačku o čistém sportu bez dopingu a v duchu fair play. Propagátorkou těchto myšlenek v publikaci se stala Martina Sáblíková.

Po předchozím schválení WADA jsme v prosinci 2014 vydali v tištěné i elektronické podobě Směrnici pro kontrolu a postih dopingu v ČR platnou od 1. ledna 2015. Na našich stránkách též naleznete celé znění nového Světového antidopingového kodexu WADA a to jak v anglickém originále, tak i v českém překladu. Nový Kodex platí od 1. ledna 2015.

Také v oblasti spolupráce s médii vystupujeme na pozvání v ČT a na Nově, většinou v souvislosti s komentářem k některým dopingovým případům, jako např. v roce 2012 a 2013 byly prohřešky cyklistů Contadora, Armstronga a dále např. v kauze Romana Kreuzigera. Naše názory se také objevily v různých denících (např. ve Sportu) a v časopise Velo. Nově se stal členem naší Rady i známý televizní odborník dr. Vladimír Drbohlav, který napomáhá šířit myšlenky čistého sportu i ve vysílání České televize.

Dále jsme v roce 2015 vydali následující tiskoviny:

 • Doping ve sportu – otázky a odpovědi,
 • Světový antidopingová kodex, který zároveň obsahuje další standardy WADA – Mezinárodní standard pro testování a vyšetřování a také Mezinárodní standard pro terapeutické výjimky.

Všechny uvedené tiskoviny si můžete objednat k bezplatnému odběru či doručení na Vaši adresu u manažera pro vzdělávání Mgr. Michal Poláka. Tiskoviny jsou také ke stažení na stránce Informační vzdělávácí materiály.

Česky