Lance Armstrong a jeho kolegové končí

01.09.2012

Americká antidopingová agentura USADA potrestala šestiměsíčním až doživotním zákazem působení ve sportu několik bývalých spolujezdců a spolupracovníků slavného cyklisty Lance Armstronga.

Muži patřili mezi členy týmu či konzultanty stáje vítěze Tour z let 1999 až 2005. Trest konkrétně stihl španělského lékaře Luise Garcíu del Morala, dále nechvalně proslulého i z jiných dopingových kauz Michela Ferrariho, maséra týmu US Postal Josého Martího a několik jezdců.

Nelze se tedy vůbec divit, že sám Armstrong nebyl čistý, když se pohyboval v tomto špinavém prostředí. Sám Amrmstrong označil vyšetřování své osoby Americkým antidopingovým výborem (USADA) za hon na čarodějnice, ve kterém však, na rozdíl od středověku, jde nejenom o čest, ale i o milióny amerických dolarů.

Tento cyklista se v druhé polovině srpna 2012 rozhodl vzdát svůj předem marný boj s mocnými právníky USADA a pod tíhou nezpochybnitelných důkazů dobrovolně odstoupil od projednávání své letité kauzy, zda bral či nebral zakázané dopingové látky. Zároveň v prohlášení řekl, že počítá s odebráním svých titulů.

Poté, co federální soud zamítl jeho námitky proti činnosti USADA, zřekl se další možnosti své obrany u odvolacího výboru USADA, čímž uznal navrhovaný doživotní trest.

Na první pohled se zdá, že se z velkého šampióna stala lidská troska, která si na poslední chvíli uvědomila, že může díky dlouhým soudním tahanicím a dalším průtahům přijít také o svůj veškerý majetek, a tak to nakonec raději vzdal. A za vše může právě jenom to slovo „DOPING“.

Závodník se hájil, že z více než 500 testů nebyl ani jednou pozitivně testován. Zapomněl však dodat, že v letech 1998 až 2002 nebyl doping růstovým hormonem a EPO zjistitelný! Navíc se spekuluje o tom, že i později jeho sofistikované metody mikrodávek spolu se zakázanými manipulačními technikami bránily komisařům v zásahu.

Je třeba zdůraznit, že doping, tedy správněji porušování antidopingových pravidel, neznamená jen nález zakázané látky v těle sportovce, ale i jeden z osmi bodů definice dopingu. Tento cyklistický fantom porušil podle oficiálního verdiktu USADA možná až šest z těchto atributů dopingu. Podle výpovědí mnoha svědků dopování ve své stáji US Postal i spoluorganizoval!

Navíc krevní vzorky odebrané Armstrongovi během sezóny 2009, kdy se do závodění vrátil, vykazovaly abnormální změny v hodnotách sledovaných parametrů krevního obrazu.

Definitivní verdikt UCI snad budeme znát již brzy. Jde o odebrání sedmi titulů z Tour de France i z dalších závodů od roku 1998.


Počet přístupů: 1664